Ваш надiйний партнер
для комплексних бiзнес-рiшень
рус укр

Реєстрація авторського права в Україні: докладний опис - Парето

08.10.2021

Процедура отримання Свідоцтва, що засвідчує пріоритетні права суб'єкта на інтелектуальну власність (ІВ), - це реєстрація авторських прав. Термін дії документа про реєстрацію, отриманого під час проходження встановленого законом порядку, не обмежена жодними часовими рамками. Реєстрація авторського права в Україні дозволяє довести та захистити авторство в будь-яких спірних ситуаціях. Дана процедура в нашій державі регламентована такими документами, як:

Також слід враховувати той факт, що дана процедура реєстрації не обов'язкова, а лише вважається правом справжнього автора.

Авторське право в Україні: що це та які особливості?

Для початку обговоримо, що таке авторське право. Дане поняття має на увазі один із способів захисту об'єктів інтелектуальної власності, а також систему правових норм, які регулюють відносини щодо створення та застосування цих робіт.

Охорона прав має певний термін дії. В Україні охорона прав триває протягом життя справжнього автора, а також 70 років після його смерті.

Крім того, успішна процедура реєстрації принесе автору певний ряд переваг, серед яких можна виділити:

 1. Ви отримаєте охоронний документ про проходження встановленої законом реєстрації, який підтверджує факт вашого справжнього авторства та має юридичну силу. Цей документ можна використовувати як доказ під час суперечок і конфліктів щодо об'єкта ІВ.

 2. Зареєструвавши авторські права на території нашої держави, ви отримуєте можливість підтвердити своє авторство й на території інших держав.

 3. Об'єкти, які пройшли реєстрацію, можуть бути внесені як частина статутного капіталу компанії, що істотно може підняти вартість підприємства.

 4. Після реєстрації спрощується й проходження процедури щодо внесення об'єкта інтелектуальної власності у Митний реєстр України.

 5. У разі, якщо авторські права зареєстровані, автоматично з'являється можливість передачі їх у спадщину.

Що може бути об'єктом авторського права?

Зареєструвати авторство можна як по завершенню, так і що знаходяться в процесі створення й неопубліковані твори літератури, науки та мистецтва, у тому числі:

 • програмне забезпечення;

 • об'єкти образотворчого мистецтва;

 • літературні твори;

 • лекційні матеріали, проповіді, виступи;

 • архітектурні об'єкти, у тому числі й пов'язані з садово-парковим мистецтвом;

 • бази даних;

 • музика з текстом або без нього;

 • текстові переклади;

 • фотографії;

 • карти, які схематично зображують об'єкти, креслення, матеріали, використовувані топографами та географами;

 • телевізійні та сценічні виступи та інше;

 • сценарії різних ігор, вікторин, телепередач тощо.

Найбільш часто в Україні реєструють авторські права, а також їх передачу на дизайн і контент сайтів, комп'ютерні програми, вірші та пісні, а також літературні твори.

Які види авторських прав бувають?

В Україні можна зареєструвати авторські права двох видів:

 • Немайнові - безстрокові. Допустимість публічного застосування твору або мораторій на нього визначається автором. При залученні третіми особами обов'язково вказується ім'я власника або заборона на подібні дії, які також встановлює власник. Вносити у твір зміни або переробляти його можна лише з дозволу автора.

 • Майнові - дійсні протягом життя автора й протягом 70 років після його смерті. Можуть відчужуватися та передаватися в користування на конкретний проміжок часу. Бажанням власника визначається заборона на використання твору або дозвіл.

Крім автора у свідоцтво про реєстрацію авторського права можливо внести ім'я правовласника. Майнові права передаються на підставі відповідного договору.

Как не нарушить авторские права?

Документи, які потрібні для реєстрації авторських прав

Для того щоб зареєструвати авторські права, необхідно підготувати наступні документи:

 • письмовий запит за підписом заявника;

 • твір, в якості якого виступає комп'ютерна програма, аудіозапис, корисна модель, літературні твори, зафіксовані на диску, папері або флеш-пристрої;

 • інформацію про автора, що подається українською мовою та містить повні особисті дані та адресу місцезнаходження, для організації зазначаються відомості, в яких відображено повне найменування підприємства та код ЄДРПОУ;

 • дату завершення роботи над об'єктом авторського права;

 • для заявників - юридичних осіб також буде потрібно пакет документів, що підтверджують його створення співробітником компанії за службовим завданням (наказ про прийом співробітника на роботу, наказ по компанії про створення даного твору, й акт виконаних робіт), а також документ, що підтверджує передачу прав на твір від  співробітника - компанії.

Крім цього, додається квитанція про сплату державного збору за подачу заявки в установленому розмірі. Для фізичних осіб він становить 263,50 грн., для юридичних осіб - 535,50 грн. Дані суми держзборів включають збір за подачу та держмито за отримання документа.

Державна реєстрація авторських прав

Для того щоб зареєструвати свої авторські права, необхідно звернутися до відповідного органу. Сьогодні цією процедурою в Україні займається Укрпатент. Оформити та подати заявку на реєстрацію авторського права необхідно також безпосередньо до Укрпатенту.

Зробити це може сам автор об'єкта інтелектуальної власності, його законні спадкоємці або їх правонаступники. Це можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Крім того, заявка може бути подана довіреною особою. При цьому необхідно враховувати, що до основних документів також необхідно буде докласти довіреність на вчинення конкретних дій (у нашому випадку це реєстрація авторських прав). Нотарізація довіреності в даному випадку не потрібна. При оформленні авторського права на твір, який створений за службовим завданням, на особу, яка не є автором, є обов'язковим надання документа, який підтверджує належність у цієї особи майнових прав.

Після подачі всіх необхідних документів протягом 20 календарних днів експерти перевіряють наявність і правильність оформлення всіх необхідних документів та приймають рішення про видачу свідоцтва або його відмову. Потім інформацію про документ, що підтверджує реєстрацію авторського права, публікують в офіційному бюлетені "Промислова власність". Наступним кроком буде внесення даних до відповідного Державного реєстру. І на заключному етапі процедури заявник отримує свідоцтво про реєстрацію авторського права на відповідний твір.

На практиці в більшості випадків оформлення авторського права в Україні займає від 2 до 3 місяців.

Однак варто згадати ситуацію, коли орган виносить рішення про відмову у видачі свідоцтва. Це може статися через неправильне або неповне оформлення документів, наявності заборонених символів (позначень, елементів) в об'єкті інтелектуальної власності або через те, що твір має схожість з уже зареєстрованим об'єктом.

Для того щоб процедура реєстрації пройшла успішно, радимо звернутися до фахівців для проведення попереднього пошуку. Дана процедура допоможе усунути всі помилки ще до моменту подачі документів, таким чином ви виключите ризики відмови у видачі свідоцтва про реєстрацію авторських прав.

Охорона об'єктів інтелектуальної власності

Кожен автор задається питанням, а як же захистити свої права. Адже, на жаль, сьогодні дуже часто зустрічаються випадки незаконного використання або плагіату об'єктів інтелектуальної власності.

Згідно з українським законодавством, автор має право звернутися до суду з позовом, в якому вказує на факт порушення його авторських прав. Після розгляду заяви суд виносить певне рішення.

Однак є один важливий момент - чи зареєстровані авторські права. Як відомо, реєстрація авторських прав - необов'язкова процедура в Україні, це виключно право самого автора. Але отримавши охоронний документ, вам буде набагато простіше довести своє справжнє авторство в суді. Свідоцтво підтверджує, що ви вже були автором даного твору на певну дату. Таким чином, ви зможете зобов'язати правопорушника припинити незаконне використання об'єктів і відшкодувати заподіяні матеріальні збитки.

На практиці траплялася не одна ситуація, коли порушувалися права авторів, які вчасно не зареєстрували свої об'єкти інтелектуальної власності. Кому-то щастило, й вони відстоювали свою позицію, хтось, навпаки, втрачав усі свої напрацювання. Так ось, щоб з вами не траплялися такі неприємності, вчасно подбайте про охорону своєї інтелектуальної власності. Маючи на руках законний документ про реєстрацію, вам не потрібно щось доводити, ви просто надасте свідоцтво, на основі якого суд винесе рішення на вашу користь.

Якщо ж ви не знаєте, з чого почати, або просто не хочете витрачати свій час і сили, радимо звернутися за допомогою до профільних фахівців з питань інтелектуальної власності. Наша компанія Вайз Груп - одна з лідируючих не тільки в Києві, а й по всій Україні. Ми надаємо послуги вже більше 10 років, тому нам довіряють і повертаються знову. Ми знаємо, як швидко та успішно зареєструвати ваші авторські права та об'єкти інтелектуальної власності, тим самим забезпечивши надійний захист від недобросовісних конкурентів.

Наші переваги - це професіоналізм, своєчасність, доступність, відкритість, конфіденційність та індивідуальний підхід.

Крім того, у нас ви можете отримати безкоштовну консультацію. Зацікавило? Тоді залишайте заявку на нашому офіційному сайті, й найближчим часом з вами зв'яжеться фахівець.

← Повернутися до списку новин