Ваш надiйний партнер
для комплексних бiзнес-рiшень
рус укр

Навіщо потрібна реєстрація авторських прав на програмне забезпечення

13.05.2018

Серед великої різноманітності об’єктів авторського права комп’ютерні технології та Інтернет варто винести в окрему категорію. Високі темпи розвитку цих областей зумовлюють необхідність захисту інтелектуальної власності від недобросовісних користувачів. Тому реєстрація авторських прав на програмне забезпечення так важлива.

Розробка комп’ютерної програми — творчий, складний, часто тривалий, клопіткий і дорогий. Тому вдвічі прикро її втратити. Всім відомі випадки, коли замовники забороняють програмістам використовувати свою працю, коли код крадуть для створення нових програм та інші порушення в сфері авторського права.

ЯК ОХОРОНЯЄТЬСЯ КОМП’ЮТЕРНА ПРОГРАМА

Вперше реєстрація авторських прав на програмне забезпечення була проведена в 1964 році в США. Сьогодні майже у всіх країнах світу програмне забезпечення охороняється авторським правом.

Згідно з Українським законодавством, програмне забезпечення — це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, коду, схем, сімволів та ін., виражені у формі, що зчитується комп’ютером, які приводять его у дію для досягнення певної мети або результату. Це поняття охоплює як операційні системи, так и прикладні програми.

  • Авторським правом охороняється лише форма вираження. Це означає, що при захисті програмного забезпечення має значення код, а не ідея, концепція або принципи.
  • Авторським правом охороняються як оприлюднені програми, так і не оприлюднені.
  • Авторське право поширюється як на цілу програму, так і на її частину, якщо вона може використовуватися самостійно.

Варто відзначити, що в Україні програмне забезпечення охороняється тільки авторським правом, його не можна запатентувати.

АВТОРСЬКІ ПРАВА НА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Отже, створивши програму, програміст отримує на неї певні права. Які?

Немайнові авторські права:

  1. Право визнання авторства: програміст має право на визнання свого авторства шляхом зазначення імені автора на творі і на його примірниках, наприклад, на дисках, на яких записана комп’ютерна програма;
  2. Право на анонімність: забороняти зазначення свого імені, якщо автор хоче залишитися анонімним;
  3. Право на псевдонім: використовувати будь-яке ім’я або нік, якщо автор хоче залишитися анонімним;
  4. Право на збереження цілісності твору і протидії його спотворення, інший заміні твори або посяганню, які можуть завдати шкоди честі та репутації автора: наприклад, забороняти внесення додаткового коду в програму.

Майнові авторські права:

  1. Виключне право на використання програми;
  2. Виключне право на дозвіл або заборону використання програми іншими особами.

Виключне право на використання програми означає право її використовувати в будь-якій формі і будь-яким способом, наприклад, встановлювати і використовувати за прямим функціональним її призначенням, викладати в Інтернет для скачування, записувати на диски, удосконалювати програму і т.п.

ТЕРМІН ДІЇ АВТОРСЬКИХ ПРАВ НА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Авторське право на програмне забезпечення виникає при його створенні і не підлягає обов’язковій реєстрації та іншим формальностям. Однак автор або інша особа, що володіє майновими авторськими правами, може їх зареєструвати. Реєстрація авторського права буде лише вказувати, що на певну дату автор заявив про свої авторські права. Отже, реєстрація авторського права не є обов’язковою, авторське право виникає в силу факту написання програми.

Особисті немайнові авторські права, наприклад, право визнання авторства, охороняються безстроково. Що ж стосується майнових авторських прав (так званих «економічних» прав), вони охороняються протягом усього життя автора і протягом 70 років після його смерті.

РЕЄСТРАЦІЯ АВТОРСЬКИХ ПРАВ НА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Незважаючи на те, що реєстрація авторських прав на програмне забезпечення не є обов’язковою, іноді вона буває дуже корисною. Наприклад, при суперечці про авторство автором буде вважатися той, хто їм вказаний (так звана презумпція авторства). Іншими словами, якщо хтось вказав себе автором вашого програмного забезпечення, саме ви будете доводити, що ви його автор. В такому випадку доказом вашого авторства може бути більш рання реєстрація авторського права, яка буде свідчити про те, що на певну дату ви заявили про свої права.

Для реєстрації авторських прав на програмне забезпечення в Україні необхідно оформити заяву на реєстрацію, а також подати інші документи: квитанції про оплату зборів, роздруковані фрагменти коду, достатні для ідентифікації вашого програмного забезпечення.


Реєстрація авторських прав на програмне забезпечення — спірна і двоїста сфера юрисдикції авторського права, яка вимагає участі висококваліфікованих фахівців. Консультанти, юристи і патентні повірені компанії Вайз Груп мають великий досвід швидкого отримання свідчень і захисту інтересів і прав авторів і власників авторського права на програмне забезпечення.

← Повернутися до списку новин