Ваш надiйний партнер
для комплексних бiзнес-рiшень
рус укр

Авторські та суміжні права: що потрібно знати?

08.10.2021

У сфері інтелектуальної власності часто зустрічається авторське та суміжне право, але мало хто знає, у чому полягає різниця. Тому наші експерти вирішили розповісти в цій статті про особливості та відмінності цих двох понять.

Суміжні та авторські права: відмінності

У теорії й на практиці ці два терміни тісно пов'язані між собою.  Як авторські, так і суміжні права з'являються в процесі творчої роботи людини. Однак існує величезна різниця. Якщо твір несе унікальний характер, то на нього поширюється авторське право. Якщо творча діяльність містить прикладний характер, то в такому випадку мова буде йти про суміжні права.

Крім того, авторські права та суміжні права відрізняються терміном їх дії, категорією об'єктів, процедурою реєстрації та іншими факторами, які ми обговоримо нижче.

Як авторські, так і суміжні права включають два види прав: майнові та немайнові. Перші полягають у тому, що їх правовласник має можливість розпоряджатися об'єктом інтелектуальної власності (продавати його, здавати в оренду, створювати ліцензію тощо). Немайнові права - безстрокові й полягають у тому, що їхній власник має право на результат своєї творчої роботи. Необхідно також враховувати той факт, що власник суміжних прав може володіти майновим правом тільки за згодою справжнього автора. Для цього в більшості випадків укладається письмовий договір, в якому прописуються всі можливості та обов'язки двох сторін.

Українське законодавство закріплює норми, які передбачають, що авторські права з'являються за фактом створення об'єкта, а суміжні - під час їх виконання, оприлюднення, мовлення тощо. Наведемо приклад. Під час написання пісні її автор наділяється авторськими правами, а ось її виконавець (який не завжди може бути автором) має суміжні права. Однак також треба враховувати той факт, що виконавець повинен мати дозвіл від автора на використання його пісні як об'єкта інтелектуальної власності. У разі конфлікту або спору перевага завжди буде на стороні справжнього автора.

Ознайомитися більш детально з законодавчими нормами можна в Законі України "Про авторське право і суміжні права".

Що таке суміжне право?

Як ми вже зазначили, суміжні авторські права - це такі права у сфері інтелектуальної власності, які спрямовані на результати виконання якогось конкретного об'єкта (наприклад, фонограми, повідомлення у прямому ефірі або по кабелю радіо та телепередач, інформація баз даних, робота у сфері науки, літератури та мистецтва), які вперше були опубліковані після їх переходу в якості суспільного надбання.

Суміжне авторське право з'являється з моменту згоди автора на використання його твору та діє протягом 50 років після його першого використання. Воно деякою мірою дозволяє здійснювати контроль за тим, як використовуються результати авторського права.

Автор фонограми або виконавець твору, а також інший будь-який власник виключного права на аналогічні об'єкти мають право інформувати інших людей про те, що той чи інший об'єкт знаходиться під захистом. Для цього використовується знак, який містить три символи: латинська літера "Р" у колі, ім'я правовласника та рік першої публікації. Даний знак повинен бути розміщений на кожному оригінальному товарі, а також на його упаковці.

Об'єкти суміжних прав:

  • унікальне виконання артистів уже написаних творів;

  • фонограми (сюди відносять будь-які звукові твори виконань або інші звуки або їх відтворення, але винятком може бути звуковий запис, що відноситься до аудіовізуальних напрацювань);

  • передача інформації ефірно або за допомогою кабельного мовлення, сюди також відносять передачі, відкриті самою організацією ефірно або за допомогою кабельного мовлення або за її попереднім замовленням за рахунок коштів іншої компанії;

  • бази даних у частині їх захисту від незаконного вилучення та повторного застосування їх частин;

  • напрацювання у сфері науки, літератури та мистецтва, опубліковані лише після того, як вони стали суспільним надбанням, у питанні захисту прав публікаторів таких напрацювань.

Що таке авторське право?

Авторське право - це один з видів захисту ІВ, а також система правових норм, які контролюють відносини щодо створення та застосування робіт у сфері науки, літератури та мистецтва. Авторське право працює незалежно від його призначення та способів вираження. Говорячи про майнові права, слід сказати, що дана категорія прав триває все життя справжнього автора й ще 70 років з дати його смерті.

 

Правовласник може застосовувати знак охорони авторського права для сповіщення про те, що саме йому належать виключні права на той чи інший об'єкт. Цей знак містить такі символи: латинська літера "C" у колі;  ім'я правовласника;  рік першої публікації твору. Слід враховувати той факт, що даний знак повинен бути розміщений на кожному оригінальному товарі. 

Об'єкти авторських прав:

  • роботи в напрямку літератури;

  • сценарії, а також об'єкти ІВ драматичного характеру;

  • хореографія та мистецтво пантоміми;

  • роботи в напрямку музики (це можуть бути як твори з текстом, так і без нього);

  • напрацювання аудіовізуального характеру;

  • об'єкти у сфері образотворчого мистецтва, особливо такі напрямки, як живопис, скульптури, графіка, дизайн, комікси;

  • декоративно-прикладні та сценографічні напрацювання;

  • елементи у сфері архітектури, містобудування, а також у садово-парковому напрямку (сюди також відносять об'єкти, які демонструються у вигляді проектів, креслень, зображень і макетів);

  • фотографії та відеозаписи (відносно новий вид твору);

  • карти, плани, ескізи та пластичні твори, які мають пряме відношення до географії, топографії та інших наук;

  • інші об'єкти ІВ.

Сьогодні до предметів авторського права також можна віднести програми для ЕОМ, які, у свою чергу, захищаються законом як твори літературного характеру.

Обзор законодательства Республики Кыргызстан: Защита интеллектуальной  собственности

Охорона авторських і суміжних прав

Об'єкти авторських і суміжних прав мають свій певний термін дії захисту, за порушення якого передбачається покарання. Згідно з українським законодавством за порушення прав передбачаються наступні види відповідальності: цивільно-правова, адміністративна та кримінальна.

У разі незаконного використання об'єктів інтелектуальної власності або плагіату, істинний автор може подати позов до суду, за рішенням якого порушник буде зобов'язаний припинити незаконне використання (або ж зупинити поширення плагіату) і відшкодувати істинному автору завдані збитки.

Також згідно із Законом України охорона авторського права настає з моменту його створення, а реєстрація його НЕ є обов'язковою. Але при незареєстрованому авторському праві претензії пред'являти та доводити, що це результати вашої творчої праці дуже складно. Тому фахівці компанії ВАЙЗ ГРУП рекомендують реєструвати свої права, оскільки ніхто не застрахований від недобросовісної конкуренції.

Якщо вас цікавить реєстрація авторського права, наші фахівці готові допомогти! Наш досвід роботи складає більше 10 років, тому ми знаємо, як швидко та професійно пройти процедуру реєстрації. Експерти з питань інтелектуальної власності допоможуть вам правильно скласти заявку та зібрати всі необхідні документи.

Ми також виконуємо й попередній пошук. Дана процедура допомагає уникнути ризики відмови в реєстрації та надає можливість усунути всі виявлені помилки ще до подачі документів.

Хочете отримати безкоштовну консультацію? Тоді залишайте заявку на нашому офіційному сайті, та найближчим часом з вами зв'яжеться один з наших фахівців!

Дізнатися більше про реєстрацію авторських прав можна, скориставшись формою зв'язку на сайті компанії - https://wisegroup.com.ua/ua/reyestraciya-avtorskix-prav/ 

← Повернутися до списку новин