Ваш надiйний партнер
для комплексних бiзнес-рiшень
рус укр

Різниця між винаходом і корисною моделлю - Парето

30.08.2021

В Україні існує кілька варіантів отримання захисту на інтелектуальну власність. На державному рівні такі документи здатні надати монопольне право патентовласника на виробництво або продаж нових, запатентованих розробок. Одним з документів є патент на такі об’єкти інтелектуальної власності, як винахід і корисна модель. Як тільки постає необхідність отримання патенту, виникає питання - які існують відмінності між винаходом і корисною моделлю?

Корисна модель та особливості видачі патенту

Охоронний документ, а саме Патент на корисну модель, видається строком на 10 років з умовою щорічного підтримання чинності патенту з оплатою офіційних зборів, але без права продовження його дії. Також об'єкт не повинен суперечити існуючим нормам гуманності та моралі, мати деяку частку новизни, а також бути придатним до промислового використання на практиці. Правова охорона не надається тим об'єктам, які суперечать принципам і нормам у суспільстві, забезпечують тільки естетичний зовнішній вигляд і зручність користування.

Умови надання правової охорони на корисну модель і винахід зазначено у статті 6 Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”.

Чим відрізняється винахід від корисної моделі? 

Основні відмінності між винаходом і корисною моделлю полягають у тому, що останній об’єкт формально може бути відомим, але його опис не повинен бути офіційно зареєстрованим. Об’єктом корисної моделі може бути будь-який пристрій або спосіб. З огляду на об’єм прав, що надаються власнику патенту, відмінностей між видами патентів практично немає, і власник патенту на винахід, і власник патенту на корисну модель мають виключні права на використання даного пристрою.

Вычет страховых взносов из патента

Основні відмінності корисних моделей від винаходів полягають у наступному: 

  • як корисні моделі охороняються виключно такі технічні рішення, які відносяться до пристроїв, продуктів і виробів, що мають фізичну структуру; 

  • за умови новизни в якості корисної моделі може бути зареєстровано навіть таке технічне рішення, яке вирішує поставлене завдання очевидним для фахівця чином (тобто, на відміну від винаходу, корисній моделі не потрібно відповідати умові «винахідницький рівень»); 

  • при оцінці новизни корисної моделі в рівень техніки не включаються відомості про відкрите застосування за кордоном пристроїв, що мають аналогічне призначення;

  • при видачі охоронного документа на корисну модель державна експертиза не повинна проводити перевірку на відповідність об'єкта інтелектуальної власності таким умовам патентоздатності, як «новизна» та «промислова придатність»;

  • тимчасова охорона не передбачена, оскільки відомості про заявки на корисну модель не публікуються; 

  • охорона корисної моделі за кордоном можлива тільки в тих державах і регіонах, де передбачений даний вид охорони. 

Варто виділити, що існує ще одна цікава різниця між винаходом і корисною моделлю - це те, що патент на корисну модель отримати простіше й дешевше, ніж патент на винахід. 

Перевага правової охорони шляхом отримання патенту на винахід полягає у тривалих термінах захисту - 20 років, замість 10, як у випадку з патентом на корисну модель. Водночас існує й недолік - дію патенту на корисну модель важче оскаржити через відповідну інстанцію, ніж патент на новий винахід. 

Решта відмінностей корисних моделей і винаходів не мають принципового значення. 

З питань правової охорони на винаходи та корисних моделей ви можете звернутися до компанії ВАЙЗ ГРУП. Наші фахівці нададуть повну консультацію з даного питання, допоможуть зі збором документів, заповненням і подачею заявки. 

Дізнатися більше можна, скориставшись формою зв'язку на сайті компанії, - https://wisegroup.com.ua/ua/

← Повернутися до списку новин