Ваш надiйний партнер
для комплексних бiзнес-рiшень
укр рус

Особливості оцінки вартості обладнання та машин

02.02.2016

Машини та обладнання - специфічні об'єкти майна.

Швидкий розвиток технічного прогресу, зміна кон'юнктури ринку, а також функціональне та фізичне зношення, призводять до того, що з часом змінюється ринкова вартість промислового устаткування в цілому. Ринкові ціни на обладнання, залежать також від інфляції/дефляції. Всі перераховані фактори вказують на необхідність переоцінки, час від часу, машин і устаткування для точного визначення їх вартості на поточну дату.

Коли проводиться оцінка машин і устаткування, спочатку аналізуються основні їх характеристики. Тут доречно говорити про робочий стан обладнання, його продуктивність, надійності при експлуатації і, безумовно, про ступінь зношення. Також на його ціну впливають нематеріальні чинники, наприклад: товарний знак виробника оцінюваного обладнання, запатентовані винаходи і ноу-хау, які належать виробнику і використовуються при виробництві обладнання, що підлягає оцінці.

При проведенні якісної оцінки обладнання, спеціалісти Центра «ПАРЕТО» приділяють особливу увагу саме аналізу ринку конкретно взятого предмета оцінки з однієї простої причини - ринок машин і устаткування дуже систематизований і структурований, практично кожна група машин має свій власний сектор товарного ринку.

Універсальний ринок характерний для багатьох видів устаткування, які знайшли себе в широкому застосуванні. Сюди ми віднесемо не тільки автомобілі і будівельну техніку, але також і комп'ютери, всю побутову і, звичайно, офісну техніку, універсальні верстати та інше. Ринок унікальної і спеціальної техніки характеризується в основному як вузькоспрямований. Велика частка спеціального обладнання виробляється за індивідуальним замовленням, тому таке обладнання не варто відносити до відкритого ринку. Коли проводиться оцінка вартості машин і устаткування, виникає проблема в ідентифікації об'єктів оцінки. Дуже часто кількість об'єктів оцінки тільки в одній компанії може доходити до декількох тисяч одиниць. Тут можуть бути найрізноманітніші по пристрою, призначенням та характеристиками екземпляри. Виходить, що оцінка вартості обладнання вимагає груповання обладнання за такими сегментами:

  • технологічне (основне);
  • допоміжне обладнання;
  • автотранспортне;
  • офісне обладнання, куди відноситься комп'ютерна техніка та техніка зв'язку, весь виробничий, господарський інвентар і навіть меблі.

Дана класифікація обладнання має позитивні сторони з погляду точності оцінки, так як різними можуть бути методи його оцінки. Доцільно виділяти в окрему нішу морального зношення машин й устаткування, тобто те обладнання, яке знято з масового виробництва і точні аналоги (по функціональності) також не випускають. Раціонально ще окремо виділити обладнання, яке ще не встановлено, але призначене для цього, адже оцінка вартості тут ніяк не пов'язана з умовами існуючого використання.

Оцінка ринкової вартості машин і устаткування можлива лише при обов'язковій наявності основних документів, повної і точної інформації про об'єкт.

У випадках, якщо в якості власника виступає юридична особа - необхідна балансова довідка, що містить інформацію про повну і залишкової вартості обладнання на останню звітну дату (перед датою оцінки).

При проведенні оцінки вартості машин і устаткування Центр «ПАРЕТО» гарантує точну оцінку вартості обладнання та будь-якої іншої техніки.

Наші фахівці проводять всі роботи в повній відповідності з чинним законодавством України, коректно проводять оцінку ринкової вартості обладнання з урахуванням всіх параметрів.

← Повернутися до списку новин